آشنایی با مسابقات تنیس ATP CUP

سه شهر کشور استرالیا میزبان ۲۴ کشور شرکت ‌کننده در این بازی‌ها هستند و شاهد شروعی جذاب برای فصل ۲۰۲۰ خواهیم بود. این تورنمنت ۱۵ میلیون دلاری، پذیرای بهترین تنیسورهای جهان خواهد بود که برای کشورهایشان بازی خواهند کرد.

مسابقات ATP CUP چیست؟

در تورنمنت ATP CUP، بیست و چهار کشور شرکت می‌کند و برای کسب جایزۀ نقدی ۱۵ میلیون دلاری این رقابت‌ها به مصاف هم می‌روند. این بازی‌ها که به همکاری فدراسیون تنیس استرالیا برگزار می‌شود، حداکثر ۷۵۰ امتیاز در بخش انفرادی و ۲۵۰ امتیاز در بخش دوبل دارد.

این بازی‌ها چه زمانی و در کجا برگزار می‌شود؟

مسابقات ATP CUP شروع کنندۀ تورهای یک فصل خواهد بود و در جمعۀ اولین هفتۀ فصل برگزار خواهد شد. این مسابقات ده روزه خواهد بود و روز یکشنبۀ هفته اول به پایان می‌رسد. در تقویم سال ۲۰۲۰ این بازی‌ها از جمعه ۳ ژانویه تا یکشنبه ۱۲ ژانویه برگزار خواهد شد. ATP CUP در کنار تورنمنت ۲۵۰ امتیازی دوحه در هفتهٔ اول تقویم فصل برگزار می‌شود. دور گروهی این رقابت‌ها طی شش روز در سه شهر بریزبین، پرت و سیدنی در استرالیا برگزار خواهد شد. به محض اتمام دور گروهی، فینال‌های ATP CUP که شامل یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و فینال می‌شود در کِن رُسوال آرنای شهر سیدنی برگزار می‌شوند.

نحوهٔ برگزاری تورنمنت چگونه است؟

۲۴ کشور حاضر در مسابقات در شش گروه ۴ تیمی قرار می‌گیرند. تیم‌های اول هر گروه به همراه بهترین دو تیمِ رده دومی گروه‌ها به فینال‌های سیدنی صعود می‌کنند.

فرمت برگزاری بازی‌ها چیست؟

هر سری مسابقه از دو بازی در بخش انفرادی و یک بازی در بخش دوبل تشکیل می‌شود و تیمی که در دو بازی پیروز شود، برندهٔ سری می‌شود. همه کشورها در دور گروهی در هر سری می‌توانند سه بازی انجام دهند. بازی‌های بخش انفرادی سه سته با تای برک خواهد بود. بازی‌های بخش دوبل هم بدون امتیاز advantage و ست سوم و با تای برک برگزار خواهد شد.

 

برنامهٔ روزانه مسابقات چگونه است؟

 

مسابقات هرروز به بازی‌های صبح و عصر تقسیم می‌شود. اولین بازی انفرادی ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی آغاز می‌شود. بازیکنان دوم هر تیم، شروع کنندهٔ سری هستند و سپس بازیکنان شماره یک تیم‌ها به مصاف هم می‌روند و بسته به اتفاقاتی که در بازی‌های انفرادی می‌افتد، تک بازی دوبل هم انجام می‌شود.

کشورها چگونه به ATP CUP صعود می‌کنند و چه بازیکنانی می‌توانند برای کشورشان بازی کنند؟

 

تیمی که حداقل سه بازیکن دارای رنکینگ جهانی داشته باشد و دوتای آن‌ها در بخش انفرادی رنکینگ جهانی داشته باشند جواز حضور در این مسابقات را پیدا می‌کند. هر کشور می‌تواند تا پنج بازیکن داشته باشد؛ اگر کشوری پنج بازیکن داشته باشد، باید حداقل سه تای آن‌ها در بخش انفرادی دارای رنکینگ جهانی باشند. اگر تیمی کمتر از پنج بازیکن داشته باشد هم باید حداقل دو بازیکن دارای رنکینگ جهانی در بخش انفرادی داشته باشد.

چه زمانی تیم‌های صعودکننده مشخص می‌شوند؟

 

روز جمعه ۱۳ سپتامبر، ۱۸ تیم برتری که راهی ATP CUP خواهند شد مشخص می‌شوند. روز ۱۳ نوامبر هم دیگر تیم‌های صعودکننده به ATP CUP مشخص می‌شوند. اگر استرالیای میزبان در جمع ۱۸ تیم برتر نباشد، آن وقت ۵ تیم در ددلاین دوم می‌توانند به مسابقات صعود کنند و اگر استرالیا در جمع ۱۸ تیم برتر باشد، ۶ تیم می‌توانند در ددلاین دوم به ATP CUP راه یابند.

چگونه تیم‌های صعودکننده مشخص می‌شوند؟

 

در ددلاین اول، کشورهای بهترین تنیسورهای رنکینگ انفرادی جهانی به مسابقات صعود می‌کنند. دومین بازیکن برتر یک کشور صعود کننده هم جواز حضور در این بازی‌ها را پیدا می‌کند. اگر هر دو تنیسور بخش انفرادی یک کشور در ددلاین دوم (۱۳ نوامبر) دیگر جزو دو بازیکن برتر کشورشان نباشند از مسابقات کنار می‌روند. سه بازیکن باقی‌مانده هر تیم هم روز ۱۳ نوامبر و در ددلاین دوم مشخص می‌شود. تمامی رنکینگ‌ها بعد از ۵۲ هفته محسوب می‌شوند و در ددلاین دوم پنج یا شش کشور باقی‌مانده بر اساس رتبه تنیسورشان در رنکینگ انفرادی جهانی انتخاب می‌شوند.

همچنین ببینید

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد فرانسه Roland Garros

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد فرانسه ” گرنداسلم رولان گاروس ، تنیس در مهد رنسانس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *