آموزش ضربه سرویس در تنیس

زدن ضربه سرویس در بازی تنیس یکی از عوامل مهم و کلیدی این بازی محسوب میشود که حتی میتواند در نتیجه کل مسابقات تاثیر زیادی بگذارد. این تاثیر گذاری تنیس در مسابقات حرفه ای بیشتر آشکار و مشهود است.به همین خاطر است که در آموزش های جدیدی که به علاقه مندان این ورزش در این دوره داده شده، توجه زیادی به نحوه صحیح انجام این حرکت و آموختن نکات تکنیکی آن می شود. برای زیاد کردن توان این ضربات باید به خوبی آموزش دید و تمرین کرد. 

نشانه روی به ” هدف مثلثی ” در سرویس

وقتی تمرین سرویس زدن می کنید، می توانید دقت ضربات خود را با نشانه روی به سوی یک هدف معین روی زمین بهبود بخشید. نشانه روی به سوی اهداف ثابت نه تنها به تمرکز شما کمک می کند بلکه میزان دقت شما را هم بالا می برد. این روش نه تنها برای تمرینات، بلکه در زمان مسابقه هم قابل استفاده است .

وقتی سعی در زدن یک سرویس عالی و درست در گوشه های محوطه زمین سرویس را دارید، به سوی نقاط A یا B  هدف مثلثی ( سه گوش ) نشانه روی کنید. منظور از سه گوش، آن قسمت از ناحیه سرویس است که بین خط انتهای منطقه سرویس ، تسمه نگهدارنده وسط تور و خط مرکزی سرویس محدود می باشد. با نشانه روی نقاط فوق الذکر سرویس های شما شکل می گیرد

مهارتهای ویژه مورد نیار ضربه سرویس

باید ایستادن و آماده شدن برای نواختن ضربه سرویس به طور راحت و با حفظ تعادل کامل و بدون هیچگونه استرسی انجام شود. بیشتر بازیکنان ترجیح می دهند که راکت را از انتهای آن به دست بگیرند و ممکن است که قدم جلو را به طرف بالا نگه دارند و پاشنه پا را بر روی زمین بگذارند تا سنگینی بدن را به پای عقب منتقل کنند.

بازیکن این حرکت را در هنگام پرتاب توپ به طرف بالا انجام می دهد به طریقی که دستِ پرتاب کننده توپ، تقریبا” موازی خط پایآنی زمین قرار می گیرد. راکت در این لحظه آرام به طرف عقب قرار می گیرد و سر راکت به طرف پایین اشاره می کند.

ملاحظه می کنید که بیشتر بازیکنان، راکت خود را به سرعت به طرف عقب می برند به شکلی که مسیر راکت بالاتر از حد مطلوب در انحنای عقبی باشد و بازو در امتداد آن آزاد نخواهد بود و ترجیح دارد که خم شدن در این مرحله آرام صورت گیرد تا دستِ  وارد کننده ضربه ، در حالت کشیدگی و آزاد باشد که باعث سرعت بخشیدن به راکت می شود و حرکت به طرف بالا و رو بروی توپ باشد.

توپ در هنگام زدن سرویس باید به طرف بالا و به سوی جلو باشد تا سنگینی بدن در پشت ضربه سرویس قرار گیرد و باعث افزایش شدید سرعت توپ شود.
هرچه پرتاب بیشتر رو به جلو باشد، وزن بدن که در پشت ضربه قرار می گیرد، بیشتر می شود و سرعتِ خودِ ضربه را هم بالاتر می برد و ضمنا” امتیاز سرعت به طرف جلو را نیز در تاکتیک سرو و نت ، افزایش می دهد.

امتیآز دیگر پرتاب توپ به طرف بالا، این است که بازیکن می تواند به بهترین نحو از حرکت سریع مچ دست در هنگام نواختن سرویس استفاده کند به شرط اینکه دستِ پرتاب کننده در هنگام پرتاب، در کشیدگی کامل باشد.

از عناصر مهم سرویسِ قوی و قدرتمند، کجی شانه ها است که نتیجه طبیعی عمل خم شدن زانوها در هنگام پرتاب توپ است. این تمایل در شانه ها میانگین سرعتِ بیشتری به ضربه می دهد و بازیکن می تواند در چنین حالتی با قدرت بیشتری به توپ ضربه بزند. قابل توجه است که وضعیت و حالت افقی بودن شانه ها از قدرت ضربه می کاهد.

اجرای حرکت سریع مچ و حرکت چرخشی ساعد در ضربه سرویس به دشورای صورت می گیرد مگر اینکه در آغاز سرویس، عضلات دست کاملا” در وضعیـت آزاد ( شل) باشد زیرا این حرکت سر راکت را به طرف توپ فشار می دهد.

برای تمرین چرخش ساعد می توان راکت را فقط با انگشت های میانی و اشاره ( ابهام و سبابه) گرفت و سعی کنید صفحه راکت ِ خود را در برابر توپ قرار دهید و در این حالت مجبور هستید ساعد را بچرخانید تا راکت  در این وضعیت قرار گیرد. چون مشت آزاد نمی تواند جهش را محدود نماید، چرخیدن ساعد با این روش ادامه می یابد تا حالت چرخش بخوبی حس شود

در این مرحله بازیکن با یک ساق پای خود به طرف بالا می پرد تا به توپ برسد و همزمان به طرف جلو دور می زند و سعی می کند آرنج خود را کاملا” به طرف بالا بکشد تا انرژی حرکت سریع مچ را در هنگام وارد کردن ضربه، افزایش دهد

به کشیدگی کاملِ بدن و دست در نقطه تماس ( توپ و راکت ) و به طرف بالا بودن سر و دوختنِ چشم به توپ، توجه کامل معطوف شود و باید در فاصله ( ۲/۱ ) قدم جلوی خط باشد زیرا به بالاتر و جلوتر رفتن با سرعت زیاد در هنگام تماس با توپ، کمک می کند. باقی ماندن در قسمت پایین بدن منجر به اصابت توپ به تور می شود.

حرکت، از آغاز تا پایان سرویس، باید با آرامش و راحتی کامل انجام شود و تمام کردن حرکت سرویس درون زمین، قدرت ضربه را مضاعف می کند. ملاحظه می شود که عده زیادی از بازیکنان، سرویس خود را بدون اینکه توپ را به اندازه کافی به طرف جلو پرتاب کنند، انجام می دهند. معمولا” این بازیکنان نمی توانند حرکت سریع مچ را انجام دهند و نمی توانند سنگینی بدن خود را به اندازه کافی پشت ضربه قرار دهند

همچنین ببینید

چرا بازی بر روی چمن متفاوت است؟

“چمن برای گاو است.” تعجب نکنید، این جمله‌ را بارها قهرمانان بزرگ تنیس در توجیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *