جام جهانی تنیس مردان – Davis Cup

جام جهانی تنیس مردان – Davis Cup

جام دیویس به معنای واقعی مهمترین تورنومنت تنیس تیمی بین‌المللی مردان جهان است که به صورت سالانه و تحت نظارت و برنامه ریزی فدراسیون بین‌المللی تنیس ( ITF ) برگزار می‌شود. فرانسه در سال ۲۰۱۷ موفق شد با شکست بلژیک به مقام قهرمانی دست یابد . این تورنومنت از سوی برگزار کنندگان آن ” جام جهانی تنیس ” خوانده می شود و تیم قهرمان لقب ، قهرمان جهان را دریافت میکند.

اولین دوره جام دیویس در سال ۱۹۰۰ توسط دوایت دیویس که خود یک تنیسور بود با مسابقه تیم‌های ایالات متحده آمریکا و بریتانیای کبیر برگزار شد و در سال ۲۰۱۶ تعداد کشور های شرکت کنده در آن به ۱۳۵ کشور رسید آخرین قهرمان جام دیویس ۲۰۱۸ کرواسی می باشد که در مقابل فرانسه به برتری دست یافت. فرمت مسابقات از سال ۱۹۷۲به مسابقات حذفی  تغییر کرد.

ورود به صفحه حراجی تنیس شاپ

معادل تورنومنت دیویس برای بخش بانوان Fed Cup است که در سال ۱۹۶۳ پایه گذاری گردید. موفق‌ترین تیم در تاریخ رقابت‌های جام دیویس ، ایالات متحده آمریکا با ۳۲ قهرمانی و ۲۹ نایب قهرمانی و دومین تیم موفق نیز استرالیا با ۲۸ قهرمانی و ۱۹ نایب قهرمانی و همچنین ۴ قهرمانی برای تیم مشترک استرالیا و نیوزیلند با عنوان استرالازیا.

جام قهرمانی دیویس کاپ

نحوه راه یابی تیمها به مرحله world cup

گروه اصلی که گروه جهانی نام دارد از شانزده تیم تشکیل شده است که سالانه برای کسب جام رقابت میکنند. سایر تیم‌ها در سه منطقه آمریکا، آسیا-اقیانوسیه و اروپا- آفریقا قرار می‌گیرند که هر یک در چهار گروه تشکیل می‌شود و قهرمانان هر گروه به گروه بالاتر صعود می‌کند.  ITF کشور های میزبان را مشخص و مسابقات را مستقیمأ هماهنگ میکند.

تیمهای اول زیر گروه اول (بالاترین زیرگروه قاره ای) در قاره های ذکر شده که با انجام بازیهای حذفی در زیرگروه خودشون موفق به کسب قهرمانی در اون قاره در سال مثلاً ۲۰۱۵ شدند، به مرحله qualification یا انتخابی جام جهانی راه پیدا می کنند. مثلاً اگر در آسیا ژاپن و استرالیا در سال قبل موفق شدند تا در مرحله پلی آف انتخابی حضور پیدا کنند، امسال در راند اول جام جهانی شرکت می کنند و در صورت پیروزی می تونن که حضور خودشون رو در سال ۲۰۱۶ در “جام جهانی” تثبیت کنند. اگر این اتفاق نیوفته یعنی در همون راند اول شکست بخورند، می بایست مجدد در مسابقه انتخابی جام جهانی شرکت کنند تا در صورت پیروزی در مرحله نهایی سال ۲۰۱۶ حضور داشته باشند، در صورت شکست مجدد به زیرگروه اول آسیا و اقیانوسیه سقوط خواهند کرد.

ضمن این که تیمهای برتر در راند ۱/۸ نهایی به مرحله اصلی راه پیدا می کنند و ۸ تیم برای کسب عنوان قهرمانی تلاش می کنند؛ ۸ تیم شکست خورده هم مجدد به مرحله انتخابی سال بعد خواهند رفت و بختشون رو اونجا آزمایش می کنند.

توجه داشته باشید که “هیچگونه سهمیه بندی برای قاره ها وجود نداره و مثلاً اگر آسیا ۱۰ تیم قدرتمند در طی ۱۰ سال به مرحله نهایی مسابقات بفرسته و اونها در این مرحله موندگار بشوند، شاهد حضور ۱۰ تیم از این قاره در سال دهم در مرحله نهایی خواهیم بود و اگر آسیا ضعیف باشد، هر سال تنها شاهد حضور یک تیم به عنوان قهرمان زیرگروه یک آسیا در راند نهایی خواهیم بود” همونطور که الان اروپایی ها به واسطه قدرت بی بدیلشون ۱۰ نماینده از ۱۶ تیم حاضر در مرحله نهایی مسابقات رو به خودشون اختصاص دادند.

نحوه پیروزی تیمها در هر مسابقه (۳ برد از ۵ بازی) است که البته هر ۵ بازی باید برگزار گردد.

ورود به صفحه حراجی تنیس شاپ

جدول قهرمانان جام دیویس از سال ۱۹۷۲:

Country Titles First Last
 United States ۹ ۱۹۷۲ ۲۰۰۷
 Sweden ۷ ۱۹۷۵ ۱۹۹۸
 Australia ۶ ۱۹۷۳ ۲۰۰۳
 Spain ۵ ۲۰۰۰ ۲۰۱۱
 France ۴ ۱۹۹۱ ۲۰۱۷
 Germany ۳ ۱۹۸۸ ۱۹۹۳
 Czechoslovakia
 Czech Republic
۳ ۱۹۸۰ ۲۰۱۳
 Russia ۲ ۲۰۰۲ ۲۰۰۶
 Croatia ۲ ۲۰۰۵ ۲۰۱۸
 South Africa ۱ ۱۹۷۴
 Italy ۱ ۱۹۷۶
 Serbia ۱ ۲۰۱۰
  Switzerland ۱ ۲۰۱۴
 Great Britain ۱ ۲۰۱۵
 Argentina ۱ ۲۰۱۶

ورود به صفحه حراجی تنیس شاپ

همچنین ببینید

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد فرانسه Roland Garros

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد فرانسه ” گرنداسلم رولان گاروس ، تنیس در مهد رنسانس …