ضربه لاب در تنیس و نحوه مقابله با آن

سطح آموزش:حرفه ای
5/5

قبل از اینکه نحوه مقابله با ضربه لاب و لابر را توضیح دهیم، تعریفی از این نوع ضربه خواهیم داشت. در تنیس حرفه ای انواع ضربه دارای نام‌های متفاوتی هستند. «لاب» عنوانی است که برای یکی از این نوع ضربات انتخاب شده است. هنگامی که فرد به زیر توپ تنیس ضربه می زند، توپ ارتفاع زیادی پیدا می کند و در اغلب موارد در انتهای زمین فرود می آید. چنین ضربه ای را لاب می گویند. به فردی هم که از ضربات لاب به صورت عمده استفاده می کند، «لابر» می گویند. دفاع از ضربات لاب و برگشت آن‌ها کار ساده ای نیست، چراکه اگر توپ به زمین برخورد کند، در بار دوم ارتفاع زیادی پیدا کرده و برگشت آن عملاً غیرممکن می شود.

با وجود اینکه دفاع از ضربه لاب کار دشواری است اما کسی نگفته که غیرممکن است. در این مطلب نحوه مقابله با لاب را به سادگی به شما آموزش می دهیم. ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

استفاده از استراتژی مؤثر برای مقابله با ضربه لاب

ورزش تنیس یک ورزش مبتنی بر استراتژی است. اگر بتوانید استراتژی مؤثر و کارآمد را به کار بگیرید، می توانید به سادگی با ضربات لاب مقابله کنید. البته ضربه لاب یک ضربه کارآمد در تنیس است و ممکن است تعداد زیادی از تنیس بازان حرفه ای نیز از آن در مسابقات خود استفاده کنند. در این مطلب قصد نداریم استفاده از ضربه لاب را محکوم کنیم. از دید ما ضربه لاب در برخی شرایط بسیار مفید و کاربردی بوده و می تواند جریان بازی را به نفع شما تغییر دهد. دقیقاً به دلیل اهمیت این نوع ضربه است که ما مقاله ای جهت مقابله با آن نوشته ایم.

بهترین نوع مقابله با ضربه لاب در نهایت به ضربه والی از طرف شما ختم می شود. از این رو باید ضربه والی شما نسبتاً خوب باشد. در غیر این صورت نمی توانید به درستی از لاب دفاع کنید. ضربه والی نیز به ضربه ای گفته می شود که قبل از برخورد توپ با زمین زده می شود. بدین ترتیب که توپ به سمت زمین شما می آید؛ قبل از اینکه توپ برای بار اول به زمین برخورد کند، با راکت خود محکم به آن ضربه می زنید. ضربات والی نیازمند دقت و قدرت بالا هستند. اگر ضربه لاب حریف به زمین برخورد کند، برگرداندن و دفاع مقابل آن بسیار دشوار خواهد شد. از این رو روی ضربه والی خود کار کنید.

  • ابتدا سرویس بزنید.
  • یک ضربه قدرتمند (پس از برخورد توپ با زمین) به سمت ضعیف حریف خود بفرستید.
  • در ناحیه بی طرف مستقر شده و بازی را در دست بگیرید.
  • ضربه هلالی حریف را توسط والی قدرتمند پاسخ دهید.
  • موقعیت خود را اندکی تنظیم کنید.
  • ضربات هلالی حریف را مرتب با والی پاسخ دهید تا یک ارسال ضعیف از حریف دریافت کنید.
  • به محض پاسخ ضعیف از حریف، به سمت تور دویده و کار را با یک والی قدرتمند تمام کنید.

نتیجه گیری

این استراتژی روی بزرگ‌ترین نقاط ضعف لابرها تمرکز دارد. اگر بازی خود را به درستی انجام دهید و استراتژی را به شکل صحیح اجرا کنید، حریف شما به احتمال زیاد شکست می خورد.

ناحیه بی طرف برای مقابله با لابر فوق العاده است اما به شرطی که مطمئن باشید که او قادر به زدن ضربه تاپ اسپین نیست. در صورتی که حریف شما از ضربات هلالی به همراه ضربات تاپ اسپین زیاد استفاده می کند، او را یک لابر ندانید. این سبک بازی از حوصله این مقاله خارج است و خود یک عنوان جداگانه طلب می کند.

استفاده مکرر از ضربات والی قدرتمند و دقیق باعث تحت فشار قرار دادن حریف شده و تمرکز او را خواهد گرفت. حریف زمان کافی برای برنامه ریزی ضربه خود نخواهد داشت و ضربات او عمدتاً ضعیف و بدون هدف خواهد بود. در صورت ادامه این استراتژی حریف شما به شدت تحت فشار قرار می گیرد و به این باور می رسد که نمی تواند امتیاز جاری را از آن خود کند. بدین ترتیب شما بر زمین چیره شده و امتیازها را یکی پس از دیگری به نفع خود تصاحب خواهید کرد.

نظر شما در خصوص ضربات لاب و لابرها چیست؟ آیا این استراتژی را در مقابله با لابرها مؤثر می دانید؟ دیدگاه های خود را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

همچنین ببینید

چرا بازی بر روی چمن متفاوت است؟

“چمن برای گاو است.” تعجب نکنید، این جمله‌ را بارها قهرمانان بزرگ تنیس در توجیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *