مروری بر ۵ رقابت تاریخی راجر و نوله

نواک جوکوویچ و راجر فدرر به عنوان مردان شماره دو و سه تنیس دنیا فردا برای پنجاهمین بار در ۱۵ سال اخیر برابر هم قرار می‌گیرند و دیدار نیمه‌نهایی آزاد استرالیا را برگزار می‌کنند.

 فدرر ۳۸ ساله روز گذشته در دیداری تماشایی و حیرت‌انگیز در پنج دست تنیس ساندگرن آمریکایی را برد و به نیمه‌نهایی اوپن استرالیا رسید. جوکوویچ که شش سال از رقیب قدیمی خود جوان‌تر و مدافع عنوان قهرمانی این رقابت‌هاست، برابر میلوس رانیک کاری آسان‌تر در پیش داشت و در سه دست تنیسور کانادایی را برد.

این دو غول تنیس جهان در حالی صبح روز پنجشنبه در نیمه‌نهایی با هم بازی می‌کنند که رافائل نادال حذف شده و عملا خبری از بخت شماره یک قهرمانی در دیگر پای بازی نهایی نیست. راجر و نوواک پیش از این ۴۹ بار دیگر برابر هم قرار گرفته‌اند که سهم تنیسور ۳۲ ساله صرب ۲۶ پیروزی بوده و نابغه سوئیسی هم ۲۳ بازی را به سود خود به پایان برده است. آنچه پیش رو دارید، پنج بازی بزرگ و تاریخی در سابقه ۱۵ ساله رقابت این دو بزرگ تنیس است.

۱. فینال آزاد آمریکا ۲۰۰۷

راجر و نوله (لقب جوکوویچ) نخستین بار در یک گرند اسلم در سال ۲۰۰۷ با هم روبه‌رو شدند. تنیسور سوئیسی همان سال در اپن کانادا از دلقک صربستانی شکست خورده بود اما فدرر در فینال اپن آمریکا رقیب ۲۰ ساله خود را در سه دست پیاپی و دو ساعت و ۲۴ دقیقه برد و قهرمان شد.

۲. نیمه‌نهایی آزاد فرانسه ۲۰۱۱

فدرر و جوکوویچ در نیمه‌نهایی رولان گاروس ۲۰۱۱ روی زمین خاک رس به هم خوردند و یکی از آن بازی‌های تاریخی را به نمایش گذاشتند. در نهایت هم این راجر بود که در چهار ساعت و ۳۹ دقیقه در چهار دست رقیب صرب را برد و به پا به دیدار پایانی گذاشت. فدرر در فینال در چهار دست به نادال باخت و قهرمان نشد.

۳. نیمه‌نهایی آزاد آمریکا ۲۰۱۱

همان سال ۲۰۱۱ نوبت به یک بازی انتقامی در پای فینال اوپن آمریکا رسید و این بار جوکوویچ توانست در پنج دست و سه ساعت و ۵۱ دقیقه رقیب سوئیسی را ببرد. نوواک پس از پیروزی بر فدرر راهی بازی نهایی شد و آنجا هم با بردن نادال، جام قهرمانی را بالای سر برد.

۴. فینال ویمبلدون ۲۰۱۴

جوکوویچ برای بردن دومین جام قهرمانی روی زمین چمن ویمبلدون کاری بسیار سخت برابر فدرر پیش رو داشت اما توانست در یک بازی حماسی از پس استاد سوئیسی در پنج دست و سه ساعت و ۵۶ دقیقه برآید و قهرمان شود.

۵. فینال ویمبلدون ۲۰۱۹

سال گذشته فدرر و جوکوویچ یکی از بهترین نمایش‌های تاریخ تنیس را در بازی نهایی ویمبلدون ۲۰۱۹ اجرا کردند. سرانجام این نوله بود که در طولانی‌ترین بازی تاریخ ویمبلدون راجر را در پنج دست شکست داد و قهرمان شد. این بازی چهار ساعت و ۵۷ دقیقه طول کشید و دست آخر آن با نتیجه ۱۳ بر ۱۲ به پایان رسید.

همچنین ببینید

ویمبلدون کرونا گرفت !

مهم‌ترین و قدیمی‌ترین گرند اسلم دنیای تنیس که آخرین بار سال ۱۹۴۵ به خاطر جنگ جهانی دوم لغو شده بود ، این بار قربانی ویروس کرونا شد.