مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد استرالیا - Australian Open
مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد استرالیا - Australian Open

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد استرالیا – Australian Open

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد استرالیا

مسابقات امسال شروع نشده، با حاشیه های مختلفی همراه بوده است. آتش سوزی بزرگ استرالیا مشکلاتی را برای برگزاری این رقابت ها به وجود آورده است. برخی ستاره ها خواهان تعویق مسابقات شدند که با مخالفت مسئولان برگزاری مسابقات همراه بود. اکنون خبر رسیده است که داورها می توانند مسابقات را برای تنفس و استراحت بازیکنان متوقف کنند و همچنین احتمال بازی در ورزشگاه های سربسته نیز وجود دارد.

تاریخچه :

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد استرالیا یکی از چهار سری مسابقات مهم تنیس ( گرند اسلم های تنیس ) به شمار میرود که هر ساله اواخر ماه ژانویه ( اواخر دی – اوایل بهمن )  در ملبورن استرالیا برگزار میشود.

این مسابقات برای اولین بار در سال ۱۹۰۵ برگزار شد.تا سال ۱۹۸۸ در این مسابقات از زمین یا کورت چمنی استفاده میشد ، اما از سال ۱۹۸۸ به بعد از زمین های به اصطلاح سخت یا هارد کورت استفاده شد.

The Australian Open at the old Kooyong Stadium

برتری نسبت به سایر گرند اسلم های تنیس

این تورنمنت در داشتن طرفدار و بیننده در رقابت سختی با مسابقات آزاد آمریکا است و رکورد دار بیشترین بیننده برای یک گرند اسلم است.

برد این مسابقات برای مردان ۳ ست از ۵ ست و برای زنان ۲ ست از ۳ ست است.

از نکات جالب دیگر در مورد  مسابقات آزاد استرالیا این است که آنها اولین گرند اسلمی بودند که ۳ ورزشگاه ( Rod Laver – melbourne arena – margaret court ) را به سقف متحرک برای برگزاری بهتر مسابقات در شرایط جوی نامساعد تجهیز کردند.

قانون جدید مرتبط با دمای هوا در آزاد استرالیا

 به دلیل دمای بالای هوا در فصل گرم ملبورن، از سال ۲۰۱۹ قانونی جدیدی جهت جلوگیری از  فشار زیاد روی بازیکنان اعمال خواهد شد که به موجب آن در صورتی که شاخص دما از حد مشخصی بالا تر رود ، به بازیکنان ۱۰ دقیقه استراحت داده می‌شود.

در بخش زنان، این استراحت بین ست‌های دوم و سوم و در بخش مردان، از ست سوم به بعد (در صورتی که بازی ۴ سته یا بیشتر شود) خواهد بود.

قانون تایبریک و تغییر توپ رسمی مسابقات 

سال گذشته مسئولین برگزاری گرند اسلم آزاد استرالیا اعلام کردند که از سال ۲۰۱۹ از سیستم تایبریک در ست نهایی استفاده خواهد شد.

به این معنی که در ست نهایی که ست سوم برای بخش زنان و ست پنجم برای بخش مردان محسوب میشود ، پس از تساوی ۶-۶ در شمارش گیم، یک سوپر تایبریک ۱۰ امتیازی برنده بازی را مشخص خواهد کرد. قبل از تصویب این قانون مسابقه تا زمانی‌که اختلاف در شمارش گیم به عدد ۲ می‌رسید ادامه پیدا می‌کرد.

از دیگر تغییرات بزرگ این گرند اسل در سال ۲۰۱۹ میتوان به تغییر توپ رسمی این مسابقات اشاره کرد که پیش از این برند ویلسون تأمین کننده آن بود و در سال ۲۰۱۹ این قرارداد به مدت ۵ سال کمپانی دانلوپ بسته شد ، و هم اکنون توپ تنیس Dunlop AO تأمین کننده توپ این گرند اسلم می باشد.

طولانی ترین فینال یک گرنداسلم در تاریخ تنیس میان نواک جوکوویچ و رافائل نادال در سال ۲۰۱۲ و در فینال گرند اسلم تنیس استرالیا اتفاق افتاد و چیزی حدود ۶ ساعت به طول انجامید ، مختصری از این بازی تکرار نشدنی را در ویدئوی زیر مشاهده میکنید.

 
پخش ویدیو

همچنین ببینید

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد فرانسه Roland Garros

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد فرانسه ” گرنداسلم رولان گاروس ، تنیس در مهد رنسانس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *