مسابقات گرند اسلم تنیس ویمبلدون – Wimbledon

مسابقات گرند اسلم تنیس ویمبلدون

اخبار لحظه ای مسابقات تنیس ویمبلدون ۲۰۱۹

” ویمبلدون ، تاریخچه ای زنده از تنیس جهان “

قدیمی ترین تورنومنت رسمی تنیس در جهان با قدمتی ۱۴۰ ساله است که اولین دوره برگزاری آن به سال ۱۸۷۷ باز میگردد که در آن زمان بین باشگاه های تنیس انگلستان برگزار شد.

مسابقات تنیس ویمبلدون یکی از ۴ گرند اسلم تنیس است که سالیانه در انگلستان برگزار میشود و از زمانی که مسابقات آزاد استرالیا زمین های بازی خود را به Hard Court تغییر داد (۱۹۸۸) تنها گرند اسلمی است که بر روی زمین چمنی برگزار میشود.

این تورنومنت به مدت دو هفته در اواخر ماه ژوئن و اوایل ماه جولای برگذار میشود (اواسط تیر ماه )

ویمبلدون برای پوشش افراد بازیکن دارای قوانینی خاصی است که از جمله میتوان به پوشیدن لباسی یکدست سفید اشاره کرد.

محصولات مرتبط با گرند اسلم تنیس ویمبلدون

 

تاریخچه

باشگاه تنیس و کروکت انگلیس که در سال ۱۸۶۸ تاسیس شده است، مسئول برگزاری این مسابقات است. در سال های ابتدایی این باشگاه فقط مسابقات کریکت که در آن منطقه از انگلیس بسیار محبوب بود را برگزار می کرد. اما بعدا بخش تنیس به این باشگاه اضافه شد.

اولین دوره تنیس ویمبلدون در سال ۱۸۷۷ برگزار شد و فقط شامل بخش انفرادی مردان بود و در آن دوره اسپنسر گور در حضور ۲۰۰ نفر که هر کدام یک شیلینگ پرداخته بودند تا بازی فینال را ببینید، برنده شد. در سال ۱۸۸۴ مسابقات انفرادی زنان و دوبل مردان نیز اضافه شد. در سال ۱۹۱۳ دوبل زنان و مسابقات میکس نیز به این تورنمنت اضافه شد. این مسابقات برای اولین بار در سال ۱۹۳۷ از تلویزیون پخش شد. نکته جالب دیگر عملکرد ضعیف بریتانیایی در این تورنمنت است از سال ۱۹۳۶ که فرد پری قهرمان شد تا سال ۲۰۱۳ که اَندی ماری قهرمان شد، هیچ بریتانیایی در قسمت انفرادی مردان قهرمان نشد.

اَندی ماری در دیرترین بازی تاریخ این تورنمنت که ساعت ۲۳:۰۲ دقیقه به پایان رسید حضور داشت. حریف او مارکوس باقتادیس بود. نکته جالب دیگر فینال سال ۲۰۱۲ بود. این فینال ما بین راجر فدرر و ماری برگزار شد. این بازی اولین فینالی بود که زیر سقف برگزار می شد.

ورزشگاه ها

مجموعه باشگاه شامل ۱۹ زمین چمن تنیس است. ورزشگاه اصلی و زمین شماره ۱ معمولا فقط در طول تورنمنت ویمبلدون مورد استفاده قرار می گیرند. سقف ورزشگاه اصلی نیز در مواقع خاص مانند باران و گرمای هوای بسته می شود. باز و بسته شدن آن ۲۰ دقیقه طول می کشد و در حین انجام این کار بازی متوقف است. ورزشگاه اصلی ظرفیت ۱۵ هزار نفر را دارد.

در سال ۱۹۹۷ زمین جدیدی جای زمین شماره ۱ قدیمی ساخته شد. زمین جدید ۱۱ هزار نفر ظرفیت دارد. زمین شماره ۲ نیز ۴ هزار نفر ظرفیت دارد.

انتخاب بازیکنان

تعداد بازیکنان قسمت انفرادی مردان و زنان شامل ۱۲۸ بازیکن است. در قسمت مردان و زنان اصل ورود به جدول بازی های رنکینگ جهانی آن ها است. حال از این ۱۲۸ نفر در قمست مردان ۱۰۴ نفر برحسب رنکینگ وارد می شوند و در قسمت زنان ۱۰۸ نفر. ما بقی از مسابقات انتخابی برگزیده می شوند. جالب توجه است ۸ ویلد کارت یا کارت حضور افتخاری نیز داده می شود. معمولا به بازیکنانی که سطحشان پایین تر از تورنمنت است. آن ها باید در رقابت انتخابی که یک هفته قبل از تورنمنت اصلی برگزار می شود رقابت کنند.

تنها فردی که با ویلد کارت وارد مسابقات شد و قهرمان شد، گوران ایوانسویچ در قسمت انفرادی مردان در سال ۲۰۰۱ بود. او اهل کشور کرواسی است.

محصولات مرتبط با گرند اسلم تنیس ویمبلدون

 

قهرمانان

قهرمان های ادوار گذشته (مردان)
نام ملیت سال
نوواک جوکوویچ صربستان ۲۰۱۸
راجر فدرر سوئیس  ۲۰۱۷
اَندی ماری بریتانیا ۲۰۱۶
نوواک جوکوویچ صربستان ۲۰۱۵
نوواک جوکوویچ صربستان ۲۰۱۴

همچنین ببینید

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد فرانسه Roland Garros

مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد فرانسه ” گرنداسلم رولان گاروس ، تنیس در مهد رنسانس …