والی در تنیس به چه معناست ؟

والی (Volley)

حرکت تهاجمی بازیکن برای گرفتن توپ به سمت تور را والی می گویند، این حرکت در زمان رالی اتفاق می افتد و به بازیکن این امکان را می دهد تا توپ را بهتر در زمین حریف فرود بیاورد. احتمال از دست دادن توپ توسط حریف و کسب امتیاز برای بازیکن مهاجم در والی بیشتر است.

بازی های والی در تنیس

بازی پسینگ شات (Passing Shot )

Passing Shot: پاسخ دادن به توپ حریف در نزدیکی تور

یکی از بازیکنان در خط انتهایی زمین قرار می گیرد و بازیکن دیگر در نزدیکی تور برای او توپ می فرستد، بازیکن مقابل باید با استفاده از هر ضربه ای که می تواند به توپ حریف خود پاسخ دهد و بازیکن نزدیک به تور باید تمام تلاش خود را بکند تا یک والی موفق را به نمایش بگذارد. این بازی اغلب تا کسب امتیاز دهم از طرف یکی از بازیکنان ادامه دارد. این بازی میتواند تمرین خوبی نیز برای ضربات بک هند و فورهند خط انتهایی به شمار بیاید اما بازیکن خط انتهایی میتواند بر روی هر ضربه ای که دوست دارد برای تمرین تمرکز داشته باشد. این بازی برای هر دو بازیکن تمرین خوبی به حساب خواهد آمد.

بازی و حمله

هر دو بازیکن از خط انتهایی زمین شروع می کنند. یکی از آنها توپ ها را نسبتاً کوتاه ارسال می کند و دیگری، تا جایی که می تواند ضربات بلند و عمقی می زند و سپس تلاش می کند تا ضربه را با والی، به امتیاز تبدیل نماید. بازیکن مهاجم می تواند ضرباتی را بزند که در همان لحظه نیز به امتیاز تبدیل شود اما برای تمرین بیشتر بهتر است بیشتر روی زدن ضربات عمقی تمرکز نماید. بازیکن مدافع نیز در هنگام زدن ضربه (مانند بازی پسینگ شات)، می تواند از هر نوع ضربه ای برای پاسخگویی به توپ استفاده نماید.

تفاوت های موجود در بازی های مربوط به تنیس تکنفره و دونفره:

  1. در بازی های تکنفره سرور برای اولین سرو یا نهایتاً دومین سرو به انتهای زمین می آید.
  2. در بازی های تکنفره که گیرنده توپ یا رسیور، برای برگرداندن هر ضربه سرویس باید به انتهای زمین بازگردد.
  3. در بازی های دونفره هیچ برخوردی با زمین قابل قبول نیست. عموماً در بازی های دونفره مگر بعد از ضربه سرو که یکبار برخورد توپ با زمین مجاز است، برخورد توپ با زمین به منزله کسب امتیاز توسط حریف به حساب می آید. با این بازی بازیکنان می توانند مهارت های خود را در این زمینه نیز تقویت نمایند.

استفاده از این بازی ها و تمرینات والی در تنیس می توانند هم به مربیان و هم به ورزشکاران در پیشرفت کمک کند و آمادگی بازیکنان کم سن و بزرگسالان را برای بازی بیشتر نماید.

در پایان شما را به دیدن چند والی زیبا دعوت میکنیم

همچنین ببینید

چرا بازی بر روی چمن متفاوت است؟

“چمن برای گاو است.” تعجب نکنید، این جمله‌ را بارها قهرمانان بزرگ تنیس در توجیه …